Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Vali Kılıç, doğayı kirletenlere karşı müdürlere tam yetki verdi

Vali Kılıç, doğayı kirletenlere karşı müdürlere tam yetki verdi
  16 Mayıs 2024

  Vali Kılıç, doğayı kirletenlere karşı müdürlere tam yetki verdi ...

       Vali Kılıç, doğayı kirletenlere karşı müdürlere tam yetki verdi
       Bolu Valisi Erkan Kılıç, doğanın ve su kaynaklarının korunması için kurum müdürlerine net mesajlar vererek, “Amirlerinden de benim beklediğim konu, doğaya ilişkin, su kaynaklarımıza ilişkin olarak hiçbir taviz vermeyin arkadaşlar. Bu haktır, vebaldir” dedi.
         

           Bolu Valiliği'nde, ‘İl Su Kurulu Toplantısı’ gerçekleştirildi. Toplantıda Bolu Valisi Erkan Kılıç, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mahir Özcan, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantının basına açık kısmında Vali Kılıç, basın açıklaması yaptı. Kılıç’ın gündeminde daha önce balık ölümlerinin yaşandığı ve sonrasında balıkçılık faaliyetlerinin yasaklandığı Gölköy Barajı, akarsuları kirleten fabrikalar ile Bolu’nun At Yaylası mevkiinde 13 köyün yaylasında yapılan kaçak yapı yıkımları vardı.

        “Bolu’nun içme suyu havzası. Mutlak koruma alanı olan bir yer orası”

        Gölköy’ün içme suyu havzası olduğunu işaret eden Vali Kılıç, “Hep söylüyorlar Gölköy’ü ne zaman açacaksınız. Gölköy arkadaşlar, Bolu’nun içme suyu havzası. Mutlak koruma alanı olan bir yer orası. Mutlak koruma alanı da su seviyesinin maksimum yükseldiği alandan 300 metre çepeçevre alanda hiçbir şey yapılamıyor zaten. Balıkçılık ve piknik ancak 50 metreye kadar belli cepler kurularak izin verilebilir, gerekirse. Böyle bir durum var” dedi.


        “Sularımızı kirleten bir sürü tavuk sektörüyle ilgili tesislerimiz, kesimhanelerimiz var”

         Doğayı kirleten tesisler için tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Vali Kılıç, “Bir sürü tavuk sektörüyle ilgili olarak tesislerimiz var. Kesimhanelerimiz var. Sularımızı kirleten tesisler. Gerede’de Deri OSB’miz var. Yani tamam ekonomik olarak bizler bu fabrikaları yaşatmak zorundayız, istihdam için önemli buralar ama bunun yanında da çevreyi korumak zorundayız. Yani yarın bir gün su olmadığı, temiz hava olmadığı zaman bir yeşillik olmadığı zaten insan orada zaten yaşayamayacak, terk edip gideceğiz buraları. Çocukların geleceğini çalamayız. Bunu mutlaka bizim ciddi bir şekilde tedbir ortaya koyup, kim kirletiyorsa, bunun mutlaka karşısına çıkıp, gerekli tedbirleri alıp, bunu önlememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

        “Yaylalarda tel örgüyle çevrilip, ev yapılan alanlarda 85 milyonun hakkı var" 

         Yaylalardaki kaçak yapılara ilişkin de konuşan Kılıç, “Yaylalarla ilgili aynı şekilde konuları görüyoruz. Vatandaş, ‘Benim niye bahçemi yıkıyorsunuz?’ Ya ev yapmışsın bunun yanında bir de tel örgüyle kocaman alanı çevirmişsin. 85 milyonun hakkı var burada. Burası senin değil, senin arazin değil. Buna tepki koyuyorlar. Böyle bir şey yok yani. Bunlar ortak bütün vatandaşlarımızın hakkı olan şeylerdir. Su gibi aynı şekilde... Gözü açıklık yapıp da ben buraları çeviririm, suyu kirletirim, daha fazla para kazanırım, arıtma tesisi kurmam. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.


        “Doğaya ilişkin, su kaynaklarımıza ilişkin olarak hiçbir taviz vermeyin arkadaşlar”

        Toplantıya katılan kurum müdürlerinin, doğanın ve su kaynaklarının korunması için gerekeni yapmasını isteyen Kılıç, “Bir ülkede yaşıyorsak, Devlet belli konularda insanların iradelerini ortaya koyup, belli alanlarla ilgili olarak, bizim yaşantımızı düzenle diye oluşturulmuş, bununla ilgili olarak mevzuatlar kanunlar ortaya konmuş, herkes onlara uymak zorundadır. Dolayısıyla bu konu son derece önemli bir konu... Bu konuda da bundan sonra doğaya ilişkin, su kaynaklarımıza ilişkin olarak hiçbir taviz vermeyin arkadaşlar daha sıkı adımlar atmak zorundayız. Bütün birimlerden de birim amirlerinden de benim beklediğim konu,. Bu haktır, vebaldir. Hep beraber gayret içerisinde olacağız. Bununla ilgili olarak toplantımızı da gerçekleştirdikten sonra bütün müdürlerin bu konuda gayret içerisinde olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

  • Metin Çelik19 Mayıs 2024 . 18:25

   Bolu çok güzel bir şehir. Özellikle Ankara ve İstanbulun ortasında olup özellikle Yaz mevsiminde her yerin yem yeşil kışın da kar yağışının güzel manzaralarının en yoğun olduğu bir şehir. Bu güzel şehrimizde bu güne kadar valilik yapan çok sayıda valileri tanıdık. Ancak Sn ALİ SERİNDAĞ ve Ondan Sonra da Sn ERKAN KILIÇ Valimiz . Bu güzel insanlar Bolu için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Ben Sn Valimiz ERKAN KILIÇ'ı geldiği günden itibaren valiliğin görevleri dahil her türlü etkinliğin arasında görüyorum özellikle Acılı insanların Acılarını Paylaşan Toplumsal sorunlara özel bir ilgi gösteren Sn ERKAN KILIÇ vali olmanın dışında gerçekten çok değerli bir insan. Ben Sn valimizi her türlü etkinliklerde görüyorum Toplumun her türlü sorunları ile bire bir ilgilendiğini görüyorum. Bolu için Erkan Kılıç valimiz gerçekten Sahip çıkmamış gereken Tam da bizden biri . Vali olup ne kasılan insanları gördük biz. dünyaları ben yarattım edasında ne insanlar gördük ama ERKAN KILIÇ VALİMİZ Tam bir halk adamı. Umarım Uzun Yıllar Memleketimize Devletimize çok büyük bir değerimiz olarak kalır. umarım iktidar böyle güzel insanları harcamaz. onlara gerçek değerleri ile her zaman onure eder. Temennim bu yönde
  • Ziya17 Mayıs 2024 . 11:03

   teşekkür
  • Doğrucu DAVUT17 Mayıs 2024 . 10:59

   bizdeki zihniyet değişmedikçe doğa hep pİS kalacaktır. BİZ İNSAN YETİŞTİREMİYORUZ.. AŞIRI ŞIMARTILMIŞ Z KUŞAĞI; ve bunları yetiştirmeye çalışan öğretmenleri döven çocuk odaklı aileler yüzünden bizim çevremiz, sokaklarımız hiçbir zaman temiz olma.
  • abalı17 Mayıs 2024 . 10:12

   bu kurallar,kanunlar hep gariplere uygulanır, zenginler için her zaman yollar bulunur,
  • SOYLU17 Mayıs 2024 . 08:53

   SAYIN VALİ BOLU GEREDE TABAKHANELERİ İÇİNDE AYNI HASSASİYETİ BEKLERİZ ARITMASIZ ULUSU DERESİNE BOŞALIYOR ATIKLAR
  • Aladağ17 Mayıs 2024 . 07:40

   Sayın Vali çok güzel konulara değinmiş. Ancak laftan ziyade icraat daha etkili olur bu hususta. Bolu gibi bir doğa harikasını önümüzdeki yıllarda bekleyen pek çok risk var. Bu konuda devletin tavrı önemli. Halkın belli konularda zaptu rapt altına alınması lazım. Özellikle yayla konusu çok ciddi sorunlara gebe. Hali hazırda yaylalarda yapılaşma büyük ölçüde durdu. Ancak halk en ufak bir zafiyet anında ev yapmak için hücum edecek. Diğer değindiği hususlar konusunda bir şey diyemem. Lakin Gölköy de aynı şekilde riskler taşıyor. Burada Gölköy kıyısında bir anda evler ve tesisler pıtrak gibi bitti. Burası ranta kurban edilmemeli. Ancak sulama birliğinin ve bu burada vakit geçirenlerin de kulağı çekilmeli. Çöp konusunda, yer ateşi konusunda ve Orman içine araçla girme konusunda yaptırımlar olmalı
  • Bolu lu16 Mayıs 2024 . 21:19

   Sayın valimiz araç trafiği kirliliğinede bir el atıverse..merkez duraklardan izzetbaysal caddesine ilerliyoruz ama ne mümkün sol tarafta durmak bile yasak tabelası olmasına rağmen iki sıra park sağ taraftada park edenler oluyor sel gibi trafiğin aktığı yol..devam ediyoruz izzet baysal caddesine çıktık sol tarafta belediye dükkanlarının olduğu taraf gene iki sıra park eden araçlar sağ tarafta dersen hemen yolun tam başında taksi durağı devamında karmakarışık park etmiş araçlar tam bir rezalet lütfen bu rezalet bir çare bulunsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak