Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Üniversite Neden Bu Halde -4

Üniversite Neden Bu Halde -4
  12 Şubat 2024

  Üniversite Neden Bu Halde -4 Rahmetli Nihat Bilgen Hoca'dan ...

         Üniversite Neden Bu Halde -4

          Rahmetli Nihat Bilgen Hoca'dan (1998-2002) sonra kim gelirse gelsin, üniversite de bir ilerleme olacağı kesindi. Hoca Üniversite'yi olduğu gibi muhafaza etmeyi seçmişti.

        Ardından rektör olan Yaşar Akbıyık, (2002-2006) kamuoyuna Mayıs 2005'te Başbakanı karşılamaması ile mal oldu maalesef. Zaten Abant İzzet Baysal Üniversite'sinin Refah-Yol hükümeti sırasında başlayan problemi vardı, belki hatırlayanlar vardır o dönem Karacasu Orüs yerleşkesi, AİBÜ'ye devredilecekken dönemin başbakanı "orada ateist yetiştiriyorlar" gibi anlamsız bir açıklama bile yapıp tesisi ihale ile satmıştı. O dönem İzzet Baysal Vakfı ile galiba yıldızları da pek barışmamıştı. Üniversite hakkında Doğu Pirinçek'in yayın organların da vs. tuhaf tuhaf, ipe sapa gelmez iddialar vs. yazılmış, ilginç bir süreçten geçilmişti.

        Neyse, Ankara'da bir merkez yöneticisi olarak görev yaparken rektör atanan YA, belki en önemli hizmeti sayılabilecek kampüs makro planını yaptırmış, kampüsün ortasından geçen ana yolu kenarlara alarak, üniversiteyi nispeten daha düzgün bir kampüse kavuşturmuştu. Belki Üniversite'ye zararlarından biri Fen-Ed. fakültesinin Edebiyat bölümlerini açmaya başlaması ile oldu. Rahmetli Naif Türetken'in Dekan'lığı zamanın da açtırmadığı Tarih, Türkçe, Psikoloji ve Sosyoloji bölümleri ardı ardına açıldı.

         Tabi ki Üniversite'nin lokomotifi olan Fen bölümlerine giden kaynak vs. azaldı. Mühendislik fakültesi kurulması Ali Hoca'nın kurucu dekan olarak gelmesi, Gıda Müh. gibi aslında önemini çoktan yitirmiş bir bölümün açılması, Teknik Eğitim Fakültesi kökenli bir kaç hoca ile Makina ve Elektronik Bölümlerinin açılması, gömleğin düğmelerinin baştan yanlış iliklenmesi ile hiç bir zaman düzeltilemeyecek olan kalite problemleri hayata geçti. dönem uzun devam ederiz, dönemin yakın şahitleri de hatırlatma yapabilir..

        imza: Kakademik

  • Eski Bolulu 23 Şubat 2024 . 18:56

   "deli çavuş" rumuzlu arkadaşım, paylaşımlarımız sözlü değil yazılı olduğu için ne kastettiğinizi/kastettiğimizi farklı algılayabiliyoruz. Eğer siz maksat o değildi diyorsanız doğrudur. Aksini iddia etmem. Fikrinize de katılırım; Kamuran bey bir mesaj panosu oluştursun, ortam yaratsın bizler de üniversitemizleilgili ne varsa eteğimizde dökelim. Rahmetli İzzet Baba'ya borcumuz var çünkü...
  • deli cavuş23 Şubat 2024 . 16:15

   "Eski Bolulu", ben de sizin "en iyi ben yazarım, ben saksı değilim" iddiasın da olduğunuzu kast etmemiştim. Buyurun siz de katkı da bulunun anlamında yazın demiştim. Madem, hep beraber katkı da bulunalım. Kimseye hakaret etmeden, kimseyi rencide etmeden. Tarihten günümüze üniversite de gördüğümüz doğruları/yanlışları hep beraber yazalım. Eminim kronolojik olarak neler yapıldı neler yapılamadı yazsak, buna şahitlik eden üniv. personeli de yanlışı/doğruyu düzeltse,. Bir gün bu yazılanlar birilerine ibret, birileri ders, birilerinin kulağına küpe olur.
  • Eski Bolulu22 Şubat 2024 . 23:50

   "deli çavuş" rumuzlu arkadaşım, ben zaman içerisinde çok yazdım. Emin olun en az sizin okuduklarınız kadar yazmışımdır. Kaldı ki yaptığım eleştiride "en iyi ben yazarım, ben saksı değilim uleenn!!!" tarzı bir talep cımbızlayabilmiş olmanız, ferasetinizin ne denli gelişmiş olduğunu ortaya koyuyor. Lütfen, rica ederim önden buyurun...
  • deli cavuş22 Şubat 2024 . 14:01

   "Eski Bolulu", buyurun siz de yazın. Fırsat bu fırsat.
  • Eski Bolulu22 Şubat 2024 . 13:26

   Bu yazı dizi-ciğini okumaya yeni fırsatım oldu. Belli ki yazan kişi ya da kişiler bir şeyler biliyorlar. Ancak bilmek ve bunu insanlara aktarabilmek çok farklı şeylerdir. Birbirinden kopuk, taşlama gibi başlayıp kronolojik olarak devam eden ya da etmeye çalışan fakat maalesef anlatım bozuklukları ve imlâ yanlışları ile dolu, hiçbir şey anlaşılmayan bir dizi yazı olduğu kanaatindeyim. Oysa anlatılacak, dertleşilecek o kadar çok şey var ki üniversite hakkında... Keşke bu yazıyı kaleme alan(lar), aktarım konusunda daha deneyimli yazarlardan destek alsalarmış. Düzeltmeve yeniden düzenlemelerin ardından çok daha doyurucu bir yazı dizisi çıkabilecek derin bir kuyu üniversite mevzusu. Bu üniversiteden mezun biri olarak maalesef kanım şudur ki İzzet Baysal'ın kemikleri sızlamaktadır! (Önceki gönderide fark ettiğim hatalarımı düzelterek yeniden gönderdim)
  • Eski Bolulu22 Şubat 2024 . 13:24

   Bu yazı dizi-ciğini okumaya yeni fırsatım oldu. Belli ki yazan kişi ya da kişiler birşeyler biliyorlar. Ancak bilmek ve bunu insanlara aktarabilmek çok farklı şeylerdir. Birbirinden kopuk, taşlama gibi başalyıp kronoljik olarak devam eden ya da etmeye çalışan fakat maalesef anlatım bozuklukları ve imlâ yanlışları ile dolu, hiçbir şey anlaşılmayan bir dizi yazı oduğu kanaatindeyim. Oysa anlatılacak, dertleşilecek o kadar çok şey var ki üniversite hakkında... Keşke bu yazıyı kaleme alan(lar), aktarım konusunda daha deneyimli yazarlardan destek alsalarmış. Düzeltmeve yeniden düzenlemelerin ardından çok daha doyurucu bir yazı dizisi çıkabilecek derin bir kuyu üniversite mevzusu. Bu üniversiteden mezun biri olarak maalesef kanım şudur ki İzzet Baysal'ın kemikleri sızlamaktadır!
  • deli cavuş15 Şubat 2024 . 21:08

   bak köroğlu, Ali Özdemir burada yayınlanan köşe yazısında senin sevgili rektörüne ve dolaylı yoldan tüm rektörlere sormuş, yüreği yetiyorsa cevap versinler. ya da sen ver bu sorulara cevap. cok biliyorsunya icraatlarını malişarlının.
  • Köroğlu torununa14 Şubat 2024 . 22:44

   Köroğlunun adını zan altında bırakma, belliki sende yönetimin içindesin, rektör ve ahalisinin neredeyse 7 yılı doldu, tek bir örnek göster bu ekip aibüye şunu kazandırdı şu katkıyı yaptı diye, tam tersine aibü bu ekipten önce daha iyiydi, geriledi, rektör ve ahalisi için ancak şu söylenebilir, GELDİLER, AİBÜ YÜ BATIRDILAR, GİTTİKER. Bu ekip ileride torunlarına gururla şunu anlatır ÖYLE BİR YÖNETEMEDİKKİ BİZİM GİBİ İŞİ BİLMEZ KİMSE OLAMADI, GERÇEKTEN İYİ YÖNETEMEDİK, AMA ACAYİP YÖNETEMEDİK, ÇÜNKÜ BİZDEN BAŞJA YÖNETİCİLİĞİ BİLMEYEN YOKTU!!!!
  • Nedim14 Şubat 2024 . 07:28

   Nedim Şener den; FETÖ elebaşının tay’ları; Yargıda FETÖ, Hakyol, Hakyolcu kılığında FETÖ. Peki üniversitelerde hakyolcu adı altında sızmış üst yönetici olmuş fetöcüler kimler
  • Başarı13 Şubat 2024 . 23:59

   Köroğlu rumuzlu kişi "haksızlık edildiyse çık rektörle konuş" diyor. Araya torpil koymamıza rağmen rektörle görüşemedik. Kime ne anlatıyorsun. O beğenmediğimiz YA bile her ay bütün ofislerle tek tek gezerdi. Bu yönetimin görev süresi bitecek daha yüzlerini göremedik. Hesaplarına gelen ofislerden çıkmazlar, sık sık eğlenceli fotoğraf paylaşırlar. Ofisinin yerini beğenmeyen dahi bunu iletme olanağı bulabiliyor. Uğradığımız haksızlığı dile getirebilmek mesele. Akademik ve idari başarı ancak huzurlu ortamla gelir. Adaletle gelir. Elimizdeki diplomaların sertifikaların bir kıymeti yok ki. Malum sendikalara üye olmayana mama yok.
  • Misafir13 Şubat 2024 . 20:09

   Fetö türedi, mertlik bozuldu, Allah im bu vb örgütlerden ülkemi temizlesin insaAllah.
  • Köroğlu Torunu13 Şubat 2024 . 19:05

   Sen önce farklı farklı isimlerle yorum yapacağına kendin ol. Delikanlıca çık derdin ne ise rektöre anlat. Sevme işine gelince sadece olayın arka planını görüyorum. haksızlığa itirazım var.durust ol . delikanlıca ne haksızlık yapıldı ise çık rektöre söyle.lafi dolandırmaya top çevirmeye gerek yok.sana karşı yapılan bir haksızlık varsa cik bunu söyle. Yok efendim soyleydide boyleydide gec bu ayakları kardeşim mert ol kaçak guresme kakademik bilmem anlatabildi mi inan bu senin için bu daha hayırlı. tabi derdin üzüm yemekse
  • deli cavuş13 Şubat 2024 . 16:56

   Köroğlu ne çok severmişsin rektörü, bir "Bolulu14" ün yazdıklarına bak bir senin. Rektör de rektör, arkadaşım gerçekten BAİBÜ'nün geldiği yerden memnun musun?
  • Köroğlu Torunu13 Şubat 2024 . 12:57

   Sen önce kendi uazdigin yazıya yorum yapma yapılan yorumlar kendi. Ve ben ingilizce konusuna gelince en az senin kadar biliyodur.emin ol
  • Bolulu1413 Şubat 2024 . 12:39

   3-Vakıf Mütevelli Heyeti ile ilgili söylediklerimi biraz açmak istiyorum. Arada biraz tekrara düşeceğim şimdiden kusura bakmayın. Vakıf yönetiminden daha önce de Vakıf yönetiminin Üniversite yönetiminde bir söz sahibi olmadıklarını, kendilerinin görev tanımının sınırlı olduğunu bu sayfalarda bir kaç kez yazdılar. Benim şahsen bu konuda bir itirazım yok ancak Vakıf yönetiminin bir yetkisi yoksa etkisi! de mi olamaz. Yönetimdeki kişilere bir bakın hepsi gerçekten Bolu'da yaşayan en bilgili, kültürlü, tanınmış, köklü ailelerden kişiler bu kişilerin geçmişte yaptıkları halen yaptıkları veya yaşattıkları zaten tartışmasız. Bu kişiler bir araya hatta araya Bolunun başka STK.larından veya ileri gelenlerini de alarak toplantı yaparak Bolunun gelişimi için bir plan program yapamazlar mı (yapıyoruz, ediyoruz diyenlere sonuç diye sorarım?) Bu gerçekten akil kişiler heyet halinde Sayın Valimiz, Vekillerimizin de olduğu halde gerekli toplantıları yaparak alacakları kararları uygulamak için Üniversite yönetimi veya daha üst makamlara ulaşamazlar mı. Bir kurum veya kuruluşun bence etkisi yoksa zaten yetkisi de yoktur (bu sadece Vakıf için değil, kendilerini STK veya başka bir ad ile Bolu için çalıştıklarını söyleyen tüm kişi ve kuruluşlar için geçerli)
  • Bolulu1413 Şubat 2024 . 11:28

   2-Dediğim gibi Vakıf yönetimindeki kişiler Bolunun elit insanları, Üniversitemizin sorunlarını biliyorlar, o zaman toplanıp Üniversite yönetimi ile oturup konuşacaklar, yanlışları, çözüm yollarını tartışacaklar, sorunların çözümünde fikir birliği olursa ne ala, olmazsa bu sefer yatırımları durduracaklar, madem Üniversite yönetimi kendi kafasına göre iş yapıyor o zaman kendi yatırımlarını kendileri yapsınlar. Yine dediğim gibi sayın Başkan adaylarının neden hiç sesi çıkmıyor, peki Vekillerimiz, siyasi parti İl Başkan ve yöneticileri, neden hiç sesleri çıkmıyor, neden Bolu kendi geleceği için bir STK oluşturamıyor, olan STK.lar neden hiç bir sonuç alamıyor, neden kimse elini taşın altına koymuyor. Buna mangalda kül bırakmayan basın da dahil. Bu arada bütün sorun sadece Üniversite de değil, neden Bolu'ya ikinci bir fen lisesi veya daha da üst bir Lise açılması için çalışmalara girilmez, neden eğitim kalitesi bir toplantı ile tartışılmaz, neden herkes üç maymunu oynar, sonra da çıkıp Bolunun sorunlarını biz çözeriz, onlar bu işten anlamaz der (bu yorum bütün bu iddialarda bulunanlar için geçerli). Bolunun sorunlarını kimse çözemez, biz boşuna buralarda yazıp dururuz, Bolunun ileri gelenleri de sadece Bolu-Gölcük-Abant arasında ileri gidip gelenler olur o kadar.
  • Bolulu1413 Şubat 2024 . 11:28

   1- Yıllardır gözümüzün bebeği İzzet Babamızın emaneti Üniversitemiz konuşulur konuşulur konuşulur. Hiç bir kişi veya kuruluşun da bu sorunları sahiplenerek çözüm yoluna gittiğini de ben şahsen ne gördüm ne duydum, mutlaka toplantılar vs yapılıyordur ama bir arpa boyu yol alındığını sanmıyorum. Daha önce de bu konu gündeme gelince Vakıf Mütevelli Heyeti ile ilgili daha doğrusu onların sorumluluk almaları konusunda buradan yazdım bir kaç kez Heyetin sadece yatırımlar ile ilgili sorumluluklarının olduğunu, yönetim vs gibi sorumluluklarının olmadığını yazdılar. Şimdi geldik seçim zamanına hangi partinin adayı Üniversitemiz ile ilgili bir projeleri var, 0 (yazıyla da sıfır) çünkü benim gördüğüm kadarı ile kimse Bolunun geleceği ile ilgili siyaset yapmıyor. Vakıf Mütevelli heyeti kimlerden oluşuyor, Bolunun en ileri gelenlerinden, bunlar Üniversitemizdeki sorunları görmüyorlar mı, o zaman niye işlevini yitirmiş bölümlerin açılmasına göz yumuyorlar veya niye onun yatırımını yapıyorlar. Bu heyet neden en üst makamlara çıkıp kötü yönetildiği söylenilen Üniversitemiz ile ilgili söz sahibi olamıyorlar. Madem elini taşın altına koymuyorlar o zaman bıraksınlar bu işi, Vakıfın yönetimini de Üniversiteye devretsinler geçsinler, zaten her şey Üniversite yönetiminin istemi doğrultusunda olmuyor mu!
  • Yetersiz yöneticililer13 Şubat 2024 . 10:52

   Maalesef üniversitede rektöründen rektör yardımcısına, dekanlarına yetersiz yöneticiler iş başında, insan hayatını kolaylaştıran, verimi arttıran nokta düşünceye sahip değiller, bakın basit bir örnek, hem akademik personelin e-mail adreslerine hemde ÜBYS'ye kişilerin branşı ile alakasız yazılar gönderilip, vakit kaybına, iletişim araçlarına güvenin azalmasına neden oluyorlar. Ben sayısalcı bir akademisyenin, benim mailimde yada ÜBYS gibi ciddi bir resmi yazışma platformunda "3. Ulusal Sait Faik Hikâye Yarışması" düzenleneceği bilgi yazısının ne işi var, yazıda dağıtım yerlerine bakıyorum, sağlık bilimlerinden tıp fakültesine, iktisattan diş hekimliğine alakasız fakülteler var, birde gönderen rektör yardımcısına ve bilimsel geçmişine bakıyorum, haa tam örtüşmüş diyorum. Yazık İzzet Baysalın emaneti kimlerin elinde yazık
  • deli cavuş13 Şubat 2024 . 09:47

   Burada yazılar yayınlandıkça Bolu'da ne cevherler varmış, görme fırsatı yakalıyoruz; şanslıyız. Köroğlu, her şeyi iyi biliyorsun üniversite hakkında. sana soru. rektörün özgeçmişin'de diyor ki "1997 yılında İSVİÇRE Zürih Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Güvenliği Enstitüsü’nde doktora eğitimini tamamlayarak “Veteriner Hekimliği Doktoru” unvanı aldı." İsviçre'de doktor ünvanı alan bu rektör hiç bir toplantı da ingilizce konuşmuyor, sence neden? Ya da şunu sorayım, Bolu'nun üniversitesi bu rektörleri mi yoksa çok daha iyilerini mi hak ediyordu? Sen üniversitenin bilimsel olarak geldiği yerden gerçekten memnun musun?
  • Liyakat13 Şubat 2024 . 03:40

   Köroğlu Torunu gibiler oldukça bir adım ileri gidemeyiz.
  • Köroğlu Torunu13 Şubat 2024 . 00:01

   Ayrıca biz uzayda yaşamıyoruz. Bizde bu ülkede yaşıyoruz.Bizim de arkadaşlarimiz akademisyen ben sizin üniversitede nasıl kaldiginizida biliyorum . hiçbir iş yapmadiginizida biliyorum.siz daha önce uzaya gidiyordunuz da bu rektör mü engelledi sizin derdiniz bilim falan değil sizin derdiniz film sizin işiniz yattiginiz yerden para almak ayrıca ben sana akedimisyen olamazsın demedim............ dedim.az bişey ingilizce oldumu tamam. Tayyip Erdoğan a o kadar kızıyorum ki nerdeyse her köye üniversite açtı.memurlugu öğretmen ligi beceremeyecekler senin gibi kakilmis oldu.
  • Köroğlu Torunu12 Şubat 2024 . 23:32

   Senin ciğerini biliyorum. Siz anca heykel gibi dikilirsiniz Sen önce yazılanı anla
  • hangi rektöre12 Şubat 2024 . 23:12

   Milli eğitimden emekli, üniversite konusunda uzman, Köroğlu. Ne biliyorsun üniversitenin, arge puanları, yenilikci-girişimci üniversite sıralamasında ilk 50'ye bile girememesi hakkında, Türkiye devlet üniv. arasında?
  • Köroğlu Torunu12 Şubat 2024 . 23:06

   Adamla ben hiç görüşmedim. Ben bile istesem görüşürüm diyorum.sen bu yazilandan benim rektorle gorustugumu anliyorsan haklısın seni üniversite ye almakla liyakatsizlik yapmışlar.biraz delikanlı ol rektorun karşına cik. Derdini anlat.ben milli eğitim den emekli yım.bizde hiyerarşi vardır. Okul müdürü nu atlayıp bir üste gidemezsin.sende git dekanina derdini anlat.bence senin derdin falan yok maksat suyu bulandirip yaygara koparmak doğru senin gibi akademisyen olursa üniversite geriye gider.
  • komisyoncu bunlar12 Şubat 2024 . 23:01

   onların derdi tasası bu: https://www.youtube.com/watch?v=nJOW38OECVQ
  • hangi rektöre12 Şubat 2024 . 22:49

   köroglu, bende onu diyorum. senle göŕüşür. onun işi gücü o zaten. tek univ. derdi olan personeli ile görüşmez.
  • Köroğlu Torunu12 Şubat 2024 . 21:48

   Ha bu arada unuttum.kendin yaziyon kendin yorum yapiyon.biraz edep
  • Köroğlu Torunu12 Şubat 2024 . 21:47

   Nerede goremiyon . ben normal vatandaş olarak gitsem görüşürüm. Senin derdin liyakat geri kalmışlık falan değil nerden geri kalmış.siyasette liyakat diyenleri makama kendileri gelince dertlerinin liyakat olmadığını görüyoruz.senin başka kuyruk açın var bence
  • hangi rektöre12 Şubat 2024 . 20:02

   Körogĺu rektörü görebilen mi var? Kim nasıl anlatsın. Adam bilmem ne vakfının bilmem kaçıncı üyesi ile göŕusuyor. bir kez bir fakülteye gelip sorunlari mı dinlemiş? randevu bile varmiyor, sorunu olanlara.
  • deli cavuş12 Şubat 2024 . 19:58

   ķöroğlu, yazar da eskide olmayanları yazıyor zaten. ama üniversite de şimdi olmayan bilimsellik, liyakat. 1992' de kurulan tüm üniversitelerden geri kaldığı gibi bir de Düzce univ. bile geride, keza bilmeyen varsa. Düzce univ. aibü'den daha dün ayrıldı sayılır.
  • Köroğlu Torunu12 Şubat 2024 . 17:45

   Arkadaşım ne var üniversitede. Eskiden olupta şimdi olmayan ne.cık delikanlıca rektör hocaya anlat kendine göre yanlışları

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak