Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

ATEŞ: “YOKSULUN KREDİ KARTI LİMİTE DAYANDI, BORCU FAİZ KISKACINDA”

ATEŞ: “YOKSULUN KREDİ KARTI LİMİTE DAYANDI, BORCU FAİZ KISKACINDA”
  28 Kasım 2023

  ATEŞ: “YOKSULUN KREDİ KARTI LİMİTE DAYANDI, BORCU FAİZ KISKACINDA” ...

       ATEŞ: “YOKSULUN KREDİ KARTI LİMİTE DAYANDI, BORCU FAİZ KISKACINDA”

        CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, haziran ayından bu yana yükselen faiz oranlarına rağmen dar gelirli kesimde kredi kartı kullanımının arttığına işaret etti. Ateş, “En son Merkez Bankası’nın politika faizinin beklentilerin üzerinde artmasının ardından kredi kartıyla borçlanma maliyeti yılsonuna kadar artmayacak denildi. Ancak faizler geçen dönemde zaten önemli oranda artmıştı. Mutfak alışverişini bile borçlanarak yapabilen yoksulun kredi kart esareti mecburen sürüyor. Kredi kartları limite dayandı. Artan borçlar da faiz yükü nedeniyle alarm vermeye başladı” dedi.

        Hükümetin enflasyonla mücadele adı altında iç tüketimi baskılamayı odağına alan politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ateş, şöyle konuştu:

        ASGARİ ÜCRETLİNİN BÜTÇESİ 2 AY İÇERİDE

         “Yüksek enflasyon ortamında vatandaş geçen aylarda fiyat artışlarının süreceği endişesiyle tüketimi öne çekmişti. Haziran ayı sonrasında faiz artışları çerçevesinde ise ihtiyaç kredisi kullanımı azaldı, bireysel kredi kartlarında borç artışı sürse de hız kesti. TCMB verileri düşük limitli kredi kartlarında ise kullanımın arttığına işaret ediyor. Gelir artışları sonrası en düşük limitli kredi kartı 25 bin TL ve altını kapsıyor. En yoksul kesimin kullandığı bu kartlar limite dayanmış durumda… Öyle ki bu hesapla asgari ücretli 2 ay içeride gözüküyor. Ödenemeyerek faize bırakılan borçlar da yine bu kesim için izlenen faiz politikası çerçevesinde korku yaratıyor. Borçlanarak dahi harcama yapmak güçleşiyor.”

        MARKET VE AVM’DE 113 MİLYARLIK HARCAMA YAPILDI

         CHP’li Ateş, Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre eylül ayında en fazla kredi kartı harcamasının market ve AVM’lerde yapıldığını, bu kapsamda vatandaşların 263 milyon kez toplam 113 milyar liralık kart kullanımı gerçekleştirdiğini belirtti. Yemek harcamaları için 106 milyon kez toplam 32 milyar liralık ve çeşitli gıda alımı için 88 milyon kez toplam 45 milyar liralık kredi kartı kullanımı yapıldığını söyleyen Ateş, eylülde  toplam kredi kartı işlem adedinin 780 milyon ve tutarının da 676 milyar lira olduğunu ekledi.

   

   

  • Kamil30 Kasım 2023 . 09:10

   Tam Kamil diye yazan arkadaş, nezaketen laflarını sana iade ediyorum. Keşke yorumum üzerinde fazla değil 10 dakika düşünseydin.
  • Bolulu30 Kasım 2023 . 08:58

   Yeni İmar planı ile eski yerleşim alanları rezerv alanı olarak ilan edilebilecek. Belediyeler 18.madde ile darma dağan edilen alanlar hiç kalacak. Belediye seçimleri çok önemli, hele AKB ye geçerse belediye, gerçi Tanju dönemide farklı değildi, merkez, Lokal daha güçlü el birliği yapar. Kentsel dönüşüm tamamen Ankara'dan yönetilecek. Dönüşüm ayakları ile her yere çökebilecekler. CHP de kendini yesin.
  • Muhtar29 Kasım 2023 . 18:48

   Ortaklıkta haybeden gazel okuyarak gezen ergen gibi davranan siyasetçilerden sonra ilk kez ayakları yere basan bir siyasetçi gördük
  • Tam Kamil29 Kasım 2023 . 17:01

   Kamil sen de yaşadım diyorsun yani, herkes senin gibi mal mal evinde oturarak yaşamak zorunda mı? Valla senin gibi Kamiller olduğu sürece biz daha çok sürünürüz. Senin hayatında görmediğin , yemediğin , gitmediğin, yapmadığın şeyleri bizi kıskanan avrupa nın veletleri yiyor, içiyor , kullanıyor, geziyor..
  • Mimar29 Kasım 2023 . 13:49

   İsale hattı dediğinde irsaliye hattı ne diyen siyasiler var siz ne diyorsunuz
  • Bolulu29 Kasım 2023 . 09:20

   Konuş vekilim konuş bi tek bu konuları dile getirip aslında neyin ne olduğunu vurgulayan sizsiniz.Oturduğunuz koltuğu hak ediyorsunuz.Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Bolunun Sesi iyi veya kötü eleştiriyide yayınlıyor diğer yerel gazeteler gibi istediği yorumu değil.Sizi tebrik ederim yıllardır şeffaf gazetecilik yaptığınız için.
  • Mehmet Gündoğdu29 Kasım 2023 . 09:01

   CHP genel merkezinin tepeden tayin yoluyla aday yaptığı için Bolu'da çok tartışılan sayın Bolu milletvekilimiiz Türker Ateş hepimizin yüzünü kara çıkardı. Bolu'yu TBMM 'de temsil eden hiç bir vekil Türker Ateş kadar çalışkan çıkmadı. Gerek iktidar kanadının gerekse muhalefet kanadının milletvekillerinden hiç birinde bu şekilde araştırmalara parmnak basıp TBMM'de dile getiren ve soru soran bir vekilimiz olmamıştı bu güne kadar. Tanju Özcan da dahil. Bolu milletvekilimiz Türker Ateş'i kutluyorum.
  • Kamil29 Kasım 2023 . 08:55

   Millet ayağını yorganına göre uzatacak. Lüks harcamalardan kaçınacaklar. Ben sabit gelirli bir vatandaşım ve bu güne kadar maddi olarak imkanım elvermediği için hiç tatile gitmedim. Elhamdülillah sabit ödemelerim dışında hiçde borcum yok.
  • Çakmaklarlı28 Kasım 2023 . 23:19

   Helal olsun vekile ciddi bir sorunu dile getirmiş diğer vekillerden biri Boluya zaten gelmiyor diğeri fotoğraf albümü biriktirme derdinde

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yapacağın işlerde nefsine meşveret et ve o ne derse aksini yap

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak