Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

1 saat özel ders 600-700 TL olur mu? 

1 saat özel ders 600-700 TL olur mu? 
  17 Kasım 2023

  1 saat özel ders 600-700 TL olur mu? Bugün bir ...

  1 saat özel ders 600-700 TL olur mu? 

  Bugün bir ortamda genç bir fen/fizik öğretmeni ile karşılaştım. Henüz kamuya atanamamış idi. Yaşı 26-28 arasında idi. “Neler yapıyorsunuz?” diye sordum. “Çokça özel ders veriyorum” dedi. 

  “İşleriniz nasıl, geçinebiliyor musunuz?” dedim.  

  “İşlere yetişemiyorum. Saati 350-700 TL karşılığı gün boyunca 5-10 saat ders veriyorum. Çok memnunum vb.” dedi.  

  “Asgari ücretin 11 bin 400 yüz TL olduğu bir ülkede bu ücretler biraz çok değil mi?” dedim. “Ben daha az alıyorum. Tanıdığım bazı öğretmenler haftada 2 gün MEB’e bağlı okulda 15 saat ders verip 26-30 bin TL maaş alıyorlar. Geriye kalan 5 günde 30-40 saat özel ders vererek ayda 30-80 bin TL para kazanıyorlar” dedi.  

  “Kazancınız oldukça tatmin edici. Bu kadar yüksek kazancınız var. Peki maliyenin, devletin bu çalışmalarınızdan haberi var mı?” diye sordum. “Herhangi bir vergi kaydım yok” dedi. 

  Asgari ücretten bile vergi alan devletimizin ayda 30-80 bin TL özel ders geliri elde eden, villa gibi evde yaşayan, kocaman arazi taşıtlarına binen bazı işbilir öğretmenleri de takip etmesi gerekiyor. 

  Yılın öğretmeni seçimi etik değerlere asla uygun değildir 

  MEB tarafından her yıl 81 vilayetten en iyi öğretmenin seçimi yapılıyor. 32 yıl MEB bünyesinde çalışmış olan bir öğretmen olarak her sene seçilen öğretmenlerin yüzde 90’ının bu ödülü hak etmediğini düşünüyorum.  

  Çünkü, 

  1. Öğretmenin üye olduğu sendika "düzenin" kabul ettiği bir sendika değil ise aday olan kişi eleniyor. 

  2. Öğretmenin dersleri anlatma, öğretme başarısı asla ölçülmüyor. 

  3. En iyi öğretmeni belirleyen okul idarecileri ve ildeki seçim kurulu "objektif" ölçülerle tespit edilmiyor. 

  4. Gerçekten çok çalışan, projeci, araştırmacı, yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenler farklı düşüncede ise yok sayılıyor. 

  5. Hiçbir işe yaramayan projelere, çalışmalara, kurslara katılmış olan öğretmenler siyaset ve sendika ağalarına yakın ise ön plana itiliyor. 

  Sonuç olarak yılın öğretmeni seçimleri başarılı eğitimcileri ortaya çıkarmıyor. Tam tersine çok başarılı olanların çalışma şevkini kırıyor. 

  Ali Özdemir 

  Elektrik Öğretmeni-Yazar-Yayıncı

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  17.11.2023 

  • Mustafa 24 Ocak 2024 . 14:01

   Bu ücretlere olmaz tabiki en az 5 katı olmalı yada milllet vekili ücreti kadar.Kimse özel ders almak zorundadır değil .
  • Emekli21 Kasım 2023 . 13:57

   Lüzumsuz yorum yapmaya gerek yok. Gerçekler ortada. Tüccar zihniyetli, kayıt dışı, merdiven altı, öğrencilere paralı ders veren öğretmenler Valilikçe tespit edilerek, görevden alınmalıdır. Memleketin bu mesleği ve vatanını seven öğretmenlere ihtiyacı var.
  • Ali Özdemir20 Kasım 2023 . 19:00

   "Eğitim Fakülteli" Adını yazacak başka bir üstün zekalı maalesef öğretmen olduğunu ifade ediyor. Bu ülkeye zerre katkısı olmadığına eminim. Adını yazmış olsa niteliğini kanıtlarım. Bana laf atmış. 32 yıl MEB bünyesinde çalıştım. Liyakat kavramı çöp edildiği için emekli oldum. Halen Ankara'da özel bir okulda çalışıyorum. Bana laf atan üstün zekalı web siteme girecek zekaya sahip ise yaptığım çalışmaları, aldığım başarı belgelerini görebilir.
  • Ali Özdemir20 Kasım 2023 . 18:57

   "Öğrenci Velisi" İsmini yazacak yüreği olmayan bir kişi öğrenci velisi müstearının arkasına saklanarak analiz yapmış. Baştan sona hatalıdır. O halde tüm vergileri kaldıralım... Vergi olmasın. Oh ne ala. YAZININ KONUSU: Hiç vergi ödemeden ayda 50-100 bin TL kazanan tosunlar idi. Bunlar tüccar öğretmen... Ne desek boş.
  • Öğrenci Velisi20 Kasım 2023 . 17:00

   Genel anlamda değerlendirilince yazılanlar doğru. Katılmamak mümkün değil. Peki yazarın belirttiği gibi özel ders sisteminin kayıt altına alındığı ve kayıt dışılığın ortadan kaldırıldığını düşünürsek ne olur? 1.) En başta veli kaybeder. Nasıl mı? Mevcut vergi sisteminde ders saat ücretleri en az %50 zamlanır. 2.) Öğrenci kaybeder . Nasıl mı? Ders saat ücretleri artınca veliler daha ekonomik olanı tercih eder. Başarı düşer. 3.) Maddi imkanları daha iyi olan öğrenci ve veli kazanır. Eğitim de zaten olmayan fırsat eşitliği tamamen ortadan kalkar. Sadece ve sadece bu bakış açısıyla bir yere varmak mümkün değil. Çözüm mü? ' Elbette var ama burada yazılamayacak kadar uzun'
  • Eğitim Fakülteli20 Kasım 2023 . 14:54

   Ali Özdemir sen özel elektrik dersi ver.Vergini vermeyi unutma ama.Örnek olmuş olursun.Çünkü herkes kötü öğretmen sen en iyisisin.En üstünü sensin…32 yıllık öğretmen olduğun belli.Umarım öğrencilerinide böyle çağ dışı üslubunla aşağılamıyorsundur.
  • Ali Özdemir 20 Kasım 2023 . 14:39

   "Bin lira" Zavallının biri adını yazamamış ve sallamış. Özel ders 1 TL de olur 100 000 TL de olur. Buna kimse karışamaz. Sadece kayıt dışı olarak bu iş yapılamaz. Her öğretmen özel ders versin. Ona itirazımız yok. VERGİSİZ çalışma olmasın. CAHİLLER BÖYLEDİR.
  • Ali Özdemir 20 Kasım 2023 . 14:38

   SINAV... MEB sürekli sınav ve mülakat yapıyor. Ama mesleki bilgileri sorgulamıyor. 32 yıl MEB'te elektrik öğretmenliği yaptım. Beni 1 kere bile sınava almadılar. Bilgimi ölçmediler. 1 milyon öğretmen var. GERÇEK bir sınav olsa yüzde 90'ı geçer not alamaz. Bu kadar açık yazıyorum. ÖĞRETMENLER KÖTÜ OLMASA ALMANYA GİBİ OLABİLİRİZ. ÖĞRETMENLER KÖTÜ OLUNCA TOPLUM YANLIŞ KİŞİLERİ YÖNETİCİ YAPIYOR 300 YILDIR...
  • Ali Özdemir 20 Kasım 2023 . 14:36

   "Eğitim Fakülteli" İşte öğretmen kalitesini gösteren bir numune... Özel ders verme diyen yok. ÜSTÜN ZEKALI. Okuduğunu anlamıyor.. Sana zorla öğretmenlik yaptıran yok. Maaşı beğenmiyorsan istifa edersin. Limon satarsın. Kamu, kimseyi zorla çalıştırmıyor. Özel ders olmasın demiyorum. Okuduğunu anla öyle analiz yap. Vergi vermeden özel ders verme olmamalı diyorum. CAHİLLİK diploma ile yok olmaz.
  • Bin liraya20 Kasım 2023 . 10:16

   İsterseniz 2000 yapın talep varsa ders verirsiniz Ama gelirinizin kayıt dışı olmasına sözümüz Asgari ücretli vergi öderken saatine 1000 lira alıp gelir vergisi ödememeniz sorun olan
  • Bin lira 20 Kasım 2023 . 00:00

   Evet. Bin lira olmalı. Bin liradan aşağısı kurtarmaz. Her şeyin bedeli var. Okulda dersanede etüdde anlamıyor ders çalışmıyor. Bin lirada az. Bir bardak çay olmuş 20 lira ev kirası olmuş 20 bin. Bir kışlık lastik değiştirmek olmuş 400 lira. Eğitim bile istemez. Eğitime gelince mi pahalı. Özel okul ile başlayan serüven özel ders ile de devam eder BİN LİRA çok mu?
  • Eğitim Fakülteli 19 Kasım 2023 . 23:53

   Ali Özdemir merak etme Milli Eğitim Bakanlığı senin yerine bol bol sınav yapıyor.Atanmadan önce ve sonra…Amacın bu ise öğretmenlerin öğretme hevesini kıran bu saçma sapan yeterlilik sınavları zaten.Öğretmeni kategorilere ayıran lüzumsuz yeterlilik sınavları…32 yıllık öğretmenim diyorsun sen Afganistan seviyesinden hangi seviyeye çıkardın eğitim kalitesini? Buralara öğretmenlerin “%90’ı yetersiz” yazıp öğretmen aşağılayarak eğitim kalitesinimi artırmış oldun? Özel ders konusuna gelecek olursak,1989 senesinde göreve başlamışsın.Muhtemelen halin vaktin yerinde.Sence 2015 senesinden sonra göreve başlayan genç bir öğretmen ekstra işlerle uğraşmadan ev köy edinebilirmi? Ben hiç sanmıyorum.
  • KaRiP19 Kasım 2023 . 12:32

   tünelde çay yedi lira mis gibi çay hemde habere konu olan bazı kafelerde çay otuz lira kahve elli lira kahvehane'de içersen yedi lira Cafe'de içersen otuz lira arz olunur
  • Ali Özdemir 19 Kasım 2023 . 12:04

   "Mefkure" Bizim ülkemizde adını yazmaktan korkan, imla bilmeyen, 3-4 cümlede 12 yazım kusurunu başarıyla icra eden canlılardan çok var. Bu tür canlılar her yazıya sıvama yaparlar. Yayınlanmış bir sayfa eserleri bile yoktur. Torpille bir işe girmişlerdir. Diplomaları zayıftır. Basit okullardan ite kaka mezun edilmişlerdir. Bu ülke için bir tek çivi çakmamışlardır. Bu tür zatlar ülkemizin Afganistan düzeyine inmesi için çaba göstermektedirler. Bunlar diplomasızları pek severler. Anayasa, kanun, nizam tanımazlar. Bu canlılardan uzak durun.
  • Emekli 19 Kasım 2023 . 11:48

   Yukarıdaki yazının doğruluğunu belirten uygulama Bolu Merkez sanayi bölgesindeki Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezinde yapılmaktadır. Okul sanki dinlenme parkı gibi. Maaş karşılığı haftada en az 15-20 saat derse girmesi gereken öğretmenler, haftada 4 saat derse giriyor, diğer günler boş geziyor. Halkımızın ve devletimizin parasına ve toplanan vergilere yazık oluyor. Sıkı bir denetimle, mutlaka bu tür dersi olan öğretmenlere başka okullarda zorunlu ders verilmelidir.
  • Mefkure19 Kasım 2023 . 11:27

   Ögretmenlerin yüzde 90 ' ı yetersizmiş , ( ben demiyom o diyo) geri kalan yüzde 10 da bu bay çok bilmiş ordünaryüs ! gibiyse yandı gülüm keten helva.
  • Vatandaş 18 Kasım 2023 . 21:29

   Eğitim Fakülte’li sen bir eğitimci olarak vergi verilmeyen kazanılan yüksek meblağları savunuyorsan demek ki tam bir eğitimci,eğitim seviyesine ulaşmamışsın okuyup! Senin düşüncende ki Eğitimciler bu ülkede ki çocuklara adaleti,vatanı,milleti aşılayamaz zaten… Yorumun bir eğitimciye yakışmaz! Kaçırılan vergiyi savunmak hiç yakışmaz! Yanlışı savunmak hiç hiç yakışmaz!
  • Eğitim Fakülteli ye 18 Kasım 2023 . 21:06

   Eğitim fakültesi okuyunca vergi verilmiyor mu Kanunlar sizin için geçerli değil mi Bu ülkenin doktoru, mühendisi, işçisi, esnafı vergi verecek ama öğretmeni vermeyecek mi Evini dershane gibi kullanacak Sabah 8 den gece 12 ye haftasonu dahil saati 700 e ders verecek Ödemeleri elden alacak Fatura yok makbuz yok gelir vergisi yok Sizin ayrıcalığınız nereden geliyor söyleyin bilelim
  • Aladağ 18 Kasım 2023 . 19:58

   Vergilendirilmemiş kazanç haramdır. Her konuda olduğu gibi eğitimde de kayıt dışılık iyice ayyuka çıktı. Özelikle son bir yılda iyice cılkı çıkmaya başladı bu durumun. Bolu özelinde durum böyleyse, ülke genelini düşünemiyorum.
  • Köle18 Kasım 2023 . 19:53

   Bu ülkede Sömürgecilik var olmaya devam edecektir.
  • Ali Özdemir 18 Kasım 2023 . 19:05

   "Eğitim Fakülteli" İsmini yazma cesareti aolmayan kişi önce imla kurallarını öğrenmeli. "sizde yapın" olmaz. "Siz de yapın" olur. 1989 yılından beri öğretmenlik yapıyorum. Yetkim olsa eğitimcilerin tümünü mesleki yeterlilik, mesleki bilgi sınavına sokarım. Bu sınav sonucunda öğretmenlerin yüzde 90'ının yetersiz, bilgisiz, enerjisiz, isteksiz, üretimsiz olduğu ortaya çıkacaktır. Adını yazmaktan aciz, dilekçe bile yazamayan, haftada sadece 15 saat (2 gün) ders anlatan onbinlerce öğretmen var. Her meslek eleştirilebilir. Polislerin, yargıçların, din görevlilerinin, askerlerin, memurların, hekimlerin içinde çürük elmalar vardır. Bunları dile getirmek toplumu çürütmez, aksine ileriye götürür. Ana dilini bilmeyen, imla kurallarını öğrenemeyen çok sayıda öğretmenimiz var. Öğretmenler rol modeli olmalıdır. Öğretmenlerin niteliği yükselmeden toplum ileri gidemez. Finlandiya'da en yüksek puan alanlar öğretmen oluyor. Bizde ise en düşük puanlı bölümler öğretmenlik ile ilgili olanlardır. ODTÜ Matematik Öğretmenliği Bölümü 500 puan ile öğrenci alırken Lefke Avrupa Üniversitesi 200 puan ile öğrenci almaktadır. Her öğretmenim diyeni öğretmen sanmayın. Aramızda çok sayıda iş bilmez var.
  • Eğitim Fakülteli18 Kasım 2023 . 17:16

   Eğitim fakültesi orada.Okuyun alın diplomayı sizde yapın.Çeneniz yorulmaz en azından….
  • Şemsettin Gürtürk 18 Kasım 2023 . 15:59

   Emekli bir eğitimci olarak, sayın yazarın yukarıdaki görüşlerine katılıyorum.
  • maliye18 Kasım 2023 . 15:16

   hadi Bolu Milli Eğitim müdürü üç beş öğretmeni ortaya çıkarsın .Bu iş hiçte zor olomaz öğrenci velilerine sorsalar kafi
  • KaRiP18 Kasım 2023 . 11:23

   bu konu ulusal basına haber olmalı bu konu ulusal gazetelere ulusal televizyonlara haber olmalı on milyonluk onbeş milyonluk villa alan yirmi milyonluk villa yaptıranların bir görsünler kişilerin kaç kuruş vergi verdiğine lütfen bir baksınlar...
  • Cöle18 Kasım 2023 . 08:37

   Sonrada geçinemiyorum diyerek 24 KASIM da öğretmenler gününde iş bırakıyorlar..
  • Bolulu18 Kasım 2023 . 02:28

   Çok iyi bir konuya değinmişsiniz tebrik ederim.MEB bu konuya el atmalı.. Gerçekten yüksek meblağlar kazanan Hocaları bende duydum.Peki ya vergi?
  • Ayhan18 Kasım 2023 . 01:34

   Deveye sormuşlar neden boynun eğri diye. Nerem doğru ki demiş. Memleketin hali bu.
  • Ali18 Kasım 2023 . 01:13

   Ev temizliğine gelen, çocuk bakımını üstlenen bayanlara bile günlük sigorta yapma zorunluluğunu getiren devlete, kayıtsız faturasız belgesiz çok büyük rakamlarda özel ders geliri elde edenlerin de birgün kapısını çalar umarım.Türkiye'de en büyük sorun denetim sorunudur. Maalesef masa başında, evrak üzerinden yapılan denetim hiçbir zaman gerçek bir denetimin yerini tutamaz. Çok önemli bir konuyu gündeme getirmişsiniz Ali hocam teşekkürler.
  • Ortaokul öğretmeni17 Kasım 2023 . 23:52

   Bazı öğretmenler velilere “çocuğunuzun bu ders veya konuda yetersizliği var. Özel ders aldırsanız iyi olur” diyerek tanıdıkları öğretmenlere yönlendiriyor. Yönlendirme yaptıkları öğretmenlerde başka öğrencileri onlara yönlendiriyor. Birbirlerinin sırtını kaşıyorlar. Çok ayıp çok. O zaman bu öğretmenler niye var. Devlet okulları kapatsın. Velilere para versin onlarda o parayı özel derse harcasın.
  • Bolulu17 Kasım 2023 . 21:36

   Çok doğru bir konuya değinmişsiniz Tüm arkadaş sohbetlerinde gündeme gelen bir konu Herkes çocuğuna özel ders aldırıyor Bazı öğretmenlerin boş saati yok Para velilerden elden teslim alınıyor Dediğiniz gibi kayıt yok, vergi yok ,denetim yok Asgari ücretli vergi ödüyor Ama özel ders veren öğretmenlere vergi yok Kayıtlı çalışana vergi var kayıtsız çalışana sorgu yok Kayıtlı çalışan ikramiye alamaz kayıtsız çalışan ikramiye alır

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak