Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Bakan Ersoy'a Artemis ve gizemli kazı soruları

Bakan Ersoy'a Artemis ve gizemli kazı soruları
  16 Kasım 2023

  ATEŞ’TEN BAKAN ERSOY’A ARTEMİS VE GİZEMLİ KAZI SORULARI CHP ...

        ATEŞ’TEN BAKAN ERSOY’A ARTEMİS VE GİZEMLİ KAZI SORULARI

         CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Bakan Ersoy’u eleştirdi. Bolu’nun kültürel ve tarihi zenginliğinin ihmal edildiğini dile getiren Ateş, “50 yıl boyunca Bolu Müzesi’nde Artemis heykeli fark edilmeden bekletilmiş. TSO Başkanlığı döneminde biz heykelin fark edilmesini sağladık, ama Bakanlık heykelin tanıtımı ve markalaştırılmasını bir türlü beceremiyor. Şu an müzede sergilendiği ortamı görseniz üzülürsünüz” dedi. Mudurnu’daki esrarengiz kazı ile ilgili şehir efsanelerine son verilmesi gerektiğini ifade eden Ateş, “Mudurnu’daki kazıyla Bakanlığınızın bir ilgisi var mı?” diye sordu.

        Tarihi Hitit dönemine kadar giden Bolu’da şu anda herhangi bir arkeolojik kazı çalışması yapılmadığına dikkat çeken Ateş, şöyle konuştu:

        “Bir eser 50 yıl müzede durur da nasıl fark edilmez?”

          Uzun yıllar Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptım. Özellikle Bolu iline daha fazla turist gelmesi için çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar içerisinde en önemlilerinden bir tanesi bir arkadaş grubunu müzeye gönderdik. "Müzede bir eser bulun, öyle bir eser olsun ki dünyada tek olsun." dedik. Arkadaşlar bir eser buldu, heykel başı. Bu heykel başını da bilirkişi olarak Mimar Sinan Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanına gösterdik ve bu eserin Artemis olduğu ve dünyanın en değerli eserlerinden biri olduğu ortaya çıktı. Bunu markalaştırma noktasında hiçbir girişim olmadı. Özellikle söylüyorum, müzenin içerisinde elli yıldır sergilenen bir eser bu. Şu anda eserin sergilendiği ortamı görseniz gerçekten üzülürsünüz. Özellikle söylüyorum, bu konuya dikkati çekmek lazım; elli senedir müzede böyle bir eser var ve tesadüfen biz buluyoruz. Bizim işimiz değil ki, ticaret odalarının böyle bir işinin olması... Bu çok yanlış bir şey. Hep beraber bütün müzeleri araştıralım, ne güzel eserler var, bunları tespit edelim.

        “Bolu Müzesi çok yetersiz”

         Bolu bölgesinin Hitit uygarlığına dayanan bir tarihi var, bu tarih içerisinde yaşanmışlıklar var; Bolu ilinin altında tarih var ama bunu turizme gösterecek hiçbir çalışmamız yok. Eserler zaten sergilenemiyor, müzemiz çok yeterli değil.

         “Kazılar için gerekli kamulaştırmalar yapılmıyor”

         Biz sizlere bir yazı gönderdik, daha önceden dedik ki: "30 dönümlük bir arazi var, burada tümülüs var. Buradaki yerin kazısını yapalım. Bunu yapabilmek için kamunun burayı istimlak etmesi yani kamulaştırması gerekiyor. Çok az bir ücretle burayı kamu yararına alarak istimlak etmemiz gerekir ve örnek bir yer diye başlayalım." Çok basit bir operasyonu gittikçe büyüttük. Biz buranın kazı işlemleri için sponsor buluruz ama insanların elinden mülkü almamız mümkün değil, bu devlet eliyle olabilecek bir şey. Bu konuda sizlerden yardım bekliyoruz.

        “Üniversitemize Arkeoloji Bölümü mutlaka açılmalı”

         Ayrıyeten, Abant İzzet Baysal Üniversitesinde arkeoloji bölümü yok. YÖK'e müracaatımızı yaptık, YÖK'ten reddoldu. Bu konuda destek verin, tarih kokan bir ile arkeoloji bölümünün açılması noktasında -siz Turizm Bakanısınız- destek verirseniz bunlar olur. Biz sizden bu konuda destek rica ediyoruz.

        “Mudurnu’daki kazıya dahliniz var mı?”

         Mudurnu'da -özellikle dikkatinizi çekerim, basında da denk gelmiştir- esrarengiz bir kazı var, sahibi belli değil. Mudurnu ilçesinin Kovucak köyünde altı aydır esrarengiz bir kazı yapılıyor. Kazı hakkında yayın yasağı getirildi. Yasakla birlikte, ne arandığına dair şehir efsaneleri aldı başını gidiyor. "Altın mı arıyorlar?" "Hazreti İsa döneminde yazılmış İncil mi arınıyor?" iddiaları var. Kazının Bakanlığınızla bir ilgisi var mıdır? En azından buna yanıt verirseniz, kulaktan kulağa yayılan şehir efsanesi son bulur.

  • Metin Çelik18 Kasım 2023 . 15:09

   Ben Konunun Tarihi alanlarla ilgli olduğunun elbette Farkındayım. Bunun için olması gereken yorumu yazdım. Yani bu bir profesyonellik işi. Bunun için Arkeologlar ve ilgili diğer bilimlerle ortak bir çalaşma alanı oluşturup ilgili kamu ve özel kurumlarla da iş birliği yaparak gereğini yaparlar demiştim. Ancak Anlaşılamamış galiba Tabii ki siz Artemis Heykeli değilsiniz. Ayrıca ben Hakaret etmiyorum. Benim burada vurgu yaptığım mesele işin niteliği dışında vatandaşın ARAZİSİNİ BEDAVAYA ALMAK İSTEYEN Bir düşüncenin vekil tayin edilmesi ve bu vekil de Sermayenin Malını satarak zenginleşmiş ve Milletin Egemenlik Hakkını Kullanmayı Bir biçimde ele geçirmiş olması rahatsızlık verici olduğuna vurgu yapmıştım. Bu düşünce herhangi bir LİBERAL Partide Ya da Merkez diğer Sağ partilerde kazanç sağlayabilir Ama bir CHP li hele hele bu bir vekil ise Halkın Malını BEDAVAYA ALMAYI Kafasından geçirmez . Biz Yeraltı zenginliklerinin açığa çıkarılmasında ilgili bilimlerin ve Yapılacak olan Teknik çalışmaların bu ülkede üniversitelerinin olduğunu bilen insanlarız bu işler TSO başkanının ilgi alanı içerisinde olamaz. Siz beni Yanlış anlamayın lütfen Ayrıca Lahit mi Bulmak istiyorsunuz Ben size Nokta atışı ile Nerede Lahit var Bana ulaşın göstereyim.
  • Meral Ortaç 18 Kasım 2023 . 00:01

   Benim işim bu. Herkes kendi işini iyi yaparsa problem kalmaz. Zaten Bolu'nun en büyük sorunu insanlarin bilgisi olmadigi konularda fikrinin oldugunu iddia etmesi. Bir kent sadece bir konu ile var olmaz. Bir kentte her konu uzmanlarinca ele alinmali. Bir iş önemlidir diğeri degildir demek hiç dogru degil. Her iş önemli.
  • Köroğlu 17 Kasım 2023 . 14:14

   Bolunun sorunlarıyla ilgilenmek ve çözüm önerileri sunmak güzel bir şey.
  • Muhtar17 Kasım 2023 . 13:59

   İşiniz gücünüz heykel
  • Meral Ortaç 17 Kasım 2023 . 12:55

   Bolu kult heykelinin fotografi ilk olarak Bedri Yalman tarafindan 1986 yilinda Hisartepesi kazilarini anlattigi dergide yayimlanmistir. Ancak bilimsel bir degerlendirme yapilmamistir. Arkasindan Ramazan Ozgan 1997 yilinda bir baska heykel olan Bolu Hermes heykelini anlatirken resim vermeksizin bir cumle ile bu heykelden bahsetmis ancak heykeli ileride yayinlayacagini belirtmistir. Ramazan hoca bu heykeli muzede incelemesine ragmen o zamandan bu zamana kadar Roma Portre Sanati uzerine 2013 ve 2015 yillarinda üç cilt kitap yazmasina ragmen her nedense bu esere kitaplarinda ve makalelerinde yer vermemistir. Arkasindan S. Sezer bir Sempozyum bildirisinde heykelden bahsetmistir. Herkelin detayli arastirilmasi tarafimdan yapilmis ve Tubitak'in TUBA AR dergisinde 2022 yilinda yayimlanmistir. Heykel konusunda bilgi almak isteyenler asagidaki linkten tam metni pdf indirebilirler. dergipark.org.tr/tr/pub/tubaar/issue/70348/1038250 Universitede arkeoloji bölümü kapanmadan once 9 yıl bütün Bolu'yu gezerek arkeolojik eserlerin ve sit alanlarinin tespiti için Kultur ve Turizm Bakanliginin izni ve destegi ile calismalar yuruttum. Hala bilimsel calismalarim surmektedir. Bir universitede bölüm acilmasi ya da bir yerde bilimsel kazi yapilmasi tabii ki herkes tarafindan arzu edilebilir ancak ilgili kurumlara basvurular yasalar geregi projeler hazirlanarak universiteler, uygun kosulara sahip ogretim uyeleri ve muzelerce yapılır. Kultur ve Turizm Bakanligi projeyi uygun bulursa onayla
  • Metin Çelik ‘e 17 Kasım 2023 . 04:51

   Haddi ni bil! Pardon sen Halksan bende Artemis heykeli değilim…Hakaret edince haklı mı oluyorsun? Ya da çok mu zeki görünüyorsun? Konu tarih eserlerin çıkartılması bir yerde tarih eser kenti var. ya da bir lahit var ne yapmayı düşünüyorsun hadi o engin bilgilerinle bizleri aydınlat.100 dönüm arazi ne alaka konu hakkında bilgim yok tarihi eser mi var mış ? Neden alınmış? Konu durduk yere bir yerin kamulaştırılması değil konu tarihi alanlar ile ilgili farkındamısın?
  • Metin Çelik17 Kasım 2023 . 00:06

   Ömer Bey Tabii ki Arkeolojik Kazılar eskavatör ve üç beş çalışanla yapılamaz. elbette bunu biliyoruz Tabii ki eğitim bilgi tecrübe ve teknik gerektirir çok yönlü bilimsel bir çalışma gerekli olduğunu tabii ki biliyorum İroni yapmıştım orada vurgulamak istediğim mesele , TSO Başkanının Arkeolojik kazılarla ne işi olur. Senin alanın Ticaret Sanayi ve üyülerinin çıkarları Ticaret ve Sınainin gelişimini sağlamak bunları bırakıp MÜZE İŞLERİNE Yoğunlaşırsanız O halde Teknik meselelere gerek olmaz. Bir Eskavatör alırsın üç beş çalışanla işine bakarsın denilir Yani TSO üyesi Sermayenin Malını satan birisinin Ne işi olur Müzecilikle Tarihle Müzikle vurgu yapmak istediğim mesele vatandaşın malını çok ucuza elinden alınmasını bir zamanlar önermesi . önerebilir tabii ama bunu önerenler Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim demeyecek . Ben emekçiyim demeyecek çünkü o emekçi değil NESTLE Almazsan CAFE CRAWN almak Tercih Yapmak anlamına gelmez ikisinin de Bayisi Kendisidir ikisi de Sermaye malıdır Yabancı Sermayenin ülkemizdeki sömürüleridir onlara hizmet edenler chp de vekil olmamalıydı
  • Metin Çelik16 Kasım 2023 . 21:16

   Kendisinin Chp li olduğunu Yazan Sn okur. Ne kadar saçmaladığının farkında değilsin sen. işte seninle benim aramdaki fark bu. Ben diyorum ki. Sen O tarla sahibi her kimse. Bak ben tanıyor muyum. Tanımıyorum neresi olduğunun da önemi yok. ama SERMAYENİN VEKİLİ Gariban vatandaşın tarlasını bedavaya almak istemiş. İşte bunlar böyle İstimlak ederler Belediyedeki Rayiç bedel fiyatından ödeme yaparlar sonra yıllarca mahkemelik . üstelik tek alanda 30 dönüm arazi. Nerede buluyorsun sen böyle araziyi Tanju Özcan 100 dönüm araziyi sattı. O araziye sattığın fiyatın 100 katını ver bakalım alabilecek misin. Sen satmaktan Ya da herhagi bir garibanın malını almaktan yanasın belli ki AKP kafalı birisin. O vekil benim vekilim değil O chp li de deil. Ben İl Başkanı olacaktım da Genel Başkan onu vekil adayı tayin edecekti. işte hastalıklı kafa bu ve seninki. Benim burada vurgu yaptığım Arazinin, arazi sahibinin elinden alınmak istenmesi ve bunu beleşe getirmesi TSO ve Milletvekilliğine kendisini seçtirmesi gibi BERLİNDE KRAL DA OLSAN DEĞİRMENİMİ ALAMAZSIN KARDEŞİM . Ben buyum sen de AKP Kafalısın AKP vekilini ben Muhatap almam. Onların vekil olduğunu düşünmüyorum. RTE nin Emir erleri Kurşun askerleri benim vekilim olamazlar onlar beni temsil edemezler Ben halkım haddini bil chp li . sen asla chp li olamazsın ben idarede olsam senin oy vermeni bile istemem
  • Ömer 16 Kasım 2023 . 19:41

   Hükümet işine geldiği acil kamulaştırma yapıyor öyle ekskavatör ve üç beş işçi ile olacak iş değil uzman kişiler ile samanlıkta iğne arar gibi çalışma yapılır Metin bey vekili suçlamak kolay bakana soru sorma suç mu .
  • bolulu16 Kasım 2023 . 19:27

   Müze sergileme konusunda çok yetersiz Boluda yıllar öncesi yapılan kurtarma kazısından hiçbir eser sergilenmiyor neden bu kültür varlıklarını depoda tutmak doğru değil diye düşünüyorum.Bu eserleri görmek herkesin hakkı . Dışarıdan turist olarak gelen insalara bunları göstermek gerek Bolunun tarihi açısında önemli
  • Chp li16 Kasım 2023 . 17:37

   Metin Çelik sana meşhur bir replik ile cevap vereceğim… Sen bu haberden “ne anladın Yurdagül” Yıllardır Türkiye de kazılar bu usullerle yapılıyor bunu söyleyeceğin kişi Vekil değil Hükümet… Git sor bakalım Nevşehir Yeraltışehrini bulan İmam kaç para almış ya da Göbeklitepeyi bulan çiftçi…Ne olmuş arazilerine?. Vekile laf söylemek için ne yazdığını bile bilmemek… İyi ki vermemişsin Verdiğin hangi vekilse çalışmadan maaş alıyor o zaman bilgin olsun.Birde bu tarla sahipleri işe ilgili fikrini Akp vekiline söyle malum iktidar partisi ya bakalım o ne çalışma yapacak.
  • YAMAN16 Kasım 2023 . 16:39

   Bolu CHP vekili Türker Ateş elinden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyor. Birde şu stadyum için bazı komisyonlara girse bence çok iyi olacak. Bolu AKP vekilleri ise tam bir hayalet görününümde hiç bir yerde göremiyoruz. her secimde %60 alıp Bolu'ya çivi çakmadan gidecekler. Çok merak ediyorum Bolu'ya 20 yılda yaptıkları kazandırdıkları ne var. Yerden yere vurduğumuz Alaaadin Yılmaz bile yaptıkları ile Bolu'yu köy olmaktan çıkarıp eski ilçemiz Düzce seviyesine az biraz yaklaştırabildi. Milletvekilleri ise tam bir hayal kırıklığı '0' icraat.
  • Metin Çelik16 Kasım 2023 . 13:12

   Biz sizlere bir yazı gönderdik, dedik ki: "30 dönümlük bir arazi var, Buradaki yerin kazısını yapalım. Bunu yapabilmek için kamunun burayı istimlak etmesi yani kamulaştırması gerekiyor. Çok az bir ücretle burayı kamu yararına alarak istimlak etmemiz gerekir örnek bir yer diye başlayalım. Biz buranın kazı işlemleri için sponsor buluruz insanların elinden mülkü almamız mümkün değil. " Ben Sn vekilin chp li olduğu nedenle Bu ifadelerinden chp li bir seçmen olarak UTANIYORUM. Bu adam chp li olamaz. chp li birisi Halkın elinden çok ucuza bedavaya 30 dönüm arazisini elinden almaya kalkmaz. demek ki yasalar izin verse adamın toprağını da elinden alacaklar. işte benim bakış açımla Para ile miletvekili olduğunu düşündüğüm Sermayenin malının Bayiliklerini elinde bulunduran vekil ile aramızdaki fark bu işte. Ben de bunu bildiğim için oy vermedim. CHP gerçek seçmenlerin ona oy vermesini istemedim. Ne demek ya bir garibanın 30 dönüm arazisini çok ucuz fiyata satın almak . Sen orada kazı yapmak istiyorsan alt tarafı bir eskavatör bir kaç çalışan bunların parasını ödemeyecek kadar zavallı mısın. vergi parası ile bindiğin mercedes marka araçlara mara bulunuyorda Yazık size sn vekil siz Bu düşünce ile ASLA CHP li olamazsınız. Sizde o Kumaş bence hiç olmadı ama vekil oldunuz
  • Cöle16 Kasım 2023 . 12:37

   Ne yani şimdi bir heykel başı ile bolu turizmi şaha mı kalkacak. Zaten kendi ağzınla söylemiştiniz, bizim işimiz değil ama müzedeki heykel başını biz bulduk diye. Ticaret odası başkanı iken bile ne kadar boş işlerle uğraştığınızı itiraf etmişsiniz halada devam ediyorsunuz. Vekil olalidan buyana haftada bir açıklama, ama içeriği ceviz kabuğu doldurmaz. Bolu turizmi şu anda diğer şehirlerden bagajını doldur gel, ye iç çöpünü bırak git seviyesindedir. Bolu ya kuruş faydası yoktur. Ha fırınlardan ekmek alıyorlar, oda taze olsun diye..
  • Cöle16 Kasım 2023 . 12:27

   Adı üstünde"esrarengiz"kazı. Açıklama yapılırsa esrarengiz liği gider..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yapacağın işlerde nefsine meşveret et ve o ne derse aksini yap

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi