Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

10 Daire… 

10 Daire… 
  14 Kasım 2023

  10 Daire… Birkaç gün önce giyim ürünleri dükkânı olan bir ...

  10 Daire… 

  Birkaç gün önce giyim ürünleri dükkânı olan bir arkadaşımın işyerinde üç beş kişi oturuyorduk. Toptan mal satışı yapan 30-35 yaşlarında bir genç de son model ticari minibüsünden inerek aramıza katıldı.  

  Havadan sudan konuşurken mevzu ekonomiye geldi. Güneydoğulu olan toptancı kardeşimiz “Ben ticaretle uğraşıyorum. Ülkenin halinden, gidişatından çok memnunum. 15 yıldır tekstil ticaretiyle uğraşıyorum. Ülke uçuşta. Kalkınıyoruz. Uçuyoruz. Benim şu anda 10 dairem var. Allah yöneticilerden razı olsun. Bu ülkede isteyen herkesin evi barkı olur. Geçim sıkıntısı diye bir şey görmüyorum. Fakirim diyenlere inanmıyorum vb.” dedi. 

  Aramızda bulunan yaşlı bir kişi “Ben 7500 TL emekli maaşı alıyorum. Yıllarca asgari ücret ile çalıştım. Ev, bark sahibi olamadım. 4 bin TL kira ödüyorum. Geçinemiyorum. Beslenemiyorum” dedi.  

  Genç yaşta 10 daire sahibi olan iş bilir genç tüccar “Ev sahibi olamadıysan suç sende. Kafanı kullansaydın ev sahibi olurdun vb.” dedi. 

  Konuşmalar, akıl dışı diyaloglar çok canımı sıktı. Kendimi daha fazla tutamadım. “Kardeşim, 15 yılda ticaret sayesinde 10 daire sahibi olduğunu söylüyorsun, son model lüks ticari minibüse biniyorsun, kılığın - kıyafetin de gayet pahalı ürünlerden oluşuyor. Bu kadar çok kazanç elde ettiğine göre son 15 yılda ne kadar vergi ödedin?” dedim. 

  Bu soru karşısında yüzünün rengi değişen kardeşimiz ödediği vergiyi söyleyemedi. Sadece, “Sattığım malların yüzde 90’ı faturasız, kayıtdışı. Para tahsilatlarını elden yapıyorum vb.” dedi.   

  Ülkenin imkanlarını kullanarak aşırı derecede zengin olan kardeşimiz daha sonra tüm esnaflara çakma, taklit, yasa dışı, patentsiz giyim ürünleri sattığını da anlattı.  

  Taklit ürünleri satıp yakalanma durumunda avukatlara, hakimlere ağlamanın da çok işe yaradığını, hukuki cezaların çok düştüğünü de anlatıp; Allah, kitap, din, iman, Kur’an diyerek yanımızdan ayrıldı… 

  Kıssadan hisseyi siz çıkarın… 

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  13.11.2023 

  • Esas Bolulu15 Kasım 2023 . 12:29

   Cevap vermeye gerek yoksa verme o zaman ordünaryüs !
  • Ali Özdemir 14 Kasım 2023 . 23:19

   "ESAS BOLULU" Adını yazamayan, üstün zekalı, ileri görüşlü, rektör yapılması gereken kişi için yanıt yazmaya gerek yok. Tedavi olmasını salık veriyorum. Bu tür kişiler yüzünden 20. yüzyılda kaldık. 21. yüzyıla giremedik. 1968 yılından beri Bolu'da yaşıyorum. Bolu ili irtibat halindeyim. Onlarca, yüzlerce, binlerce insan ile tanıştım, konuştum, selamlaştım, selamlaşıyorum. İhsaniye Mahallesi Çeşmeli Sokakta 11 yıldır ikamet ediyorum. Buradaki esnafların tümü ile selamlaşıyorum. Kimsenin parayı nasıl kazandığını sorgulayacak vaktim yok. ÜSTÜN ZEKALI, ADI gizli korkak araştırıp bulabilir. Araştırma kelimesinin anlamını biliyor ise tabi..
  • KaRiP14 Kasım 2023 . 23:16

   adam bir senede dörtyüzbin tl kazanıyorsa 10 senede dört milyon TL yaparsa yan geliride tarladan kümesten dört milyonda o yaparsa adam bu on sene içinde sekiz milyon kazandımı adam bu on sene içinde otuz milyonluk mülk edindiyse bu adam bu parayı nereden buldu acaba bu adam bin TL de vergi vermezse buna yürü ya kulum mu dediler acaba bide hacca giderse tertemiz pirupak olursa herkes bu adamın elinin içini öper fakat lakin bizler gelişmiş ülkelerde böyle olmuyor verdiğin vergiye bakıyorlar kazandığın paradan milyon değil bin lira fazla harcarsanız gel bakalım diyorlar hiç kimse haram helal ver Allahım karip kulun yer Allahım d i y e m i y o r vesselam
  • Ali Özdemir 14 Kasım 2023 . 21:48

   Ek bilgi... İslam dini hakkında bir karalama yapacak kadar yoz, cahil, odun değilim. 56 yaşındayım. 1989 yılından bu yana Edirne, Tokat, Manisa, Bolu, Artvin, Lefkoşa, Zonguldak, Ankara illerindeki mesleki teknik liselerde öğretmen, idareci olarak çalıştım. Hala da çalışıyorum. Bir çok dış ülkeyi de görme olanağım oldu. Okuyup yazmayı biraz söktüm. 70'ten fazla kitap yazıp kendim bastırarak yayınladım. Son 28 yılda 1 milyondan fazla eserim satıldı. İslam dinini anlatan imamların, müftülerin, vaizlerin, müezzinlerin, diyanet teşkilatının, vakıfların, tarikat şeyhlerinin, cemaat kodamanlarının çoğunun din dışı, lüks biçimde yaşadığını, fakirleri görmezden geldiklerini gözledim/gözlüyorum. Hiçbir tarikate, cemaate bağlanmadım. Ülkemizde gerçek İslamiyetin anlatılmadığını, yaşanmadığını, uygulanmadığını sanıyorum.
  • Esas Bolulu14 Kasım 2023 . 20:50

   Bu demek oluyor ki senin arkadaş o kişiden alış veriş yapıyor .Yani fiş fatura belge yok.Aksi halde o kişi neden senin dostunun dükkanına uğrasın öyle değil mi? Eee o zaman bana arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim demişler ; anlayan!
  • kul hakkı14 Kasım 2023 . 19:53

   allah bizi bu hale düşürenlerin bin belasını versin inşallah
  • Ali Özdemir 14 Kasım 2023 . 18:38

   Bilgi... Sayın A. Yılmaz bir yorum yazmış. Fikrini, görüşünü tam anlayamadım. Anladığım kadarıyla cevap vereyim. 1. İslam dini ile bir sorunum yoktur. 2. 114 sureyi, 6236 ayeti biliyorum. 3. Sahtekar, dolandırıcı, taklit tekstil ürünleri satan, kendini dindar gibi lanse eden, vergi ödemeyen, gerçekleri çarpıtan, yalan konuşan, fakirleri küçümseyen, asgari ücretle yaşamaya çalışan yoksulları yok sayan bir portreyi yazmaya çalıştım. 4. Mercedes ile hava basan din baronlarına karşıyım. 5. Lüks içinde yaşayan, fakirleri gözetmeyen baronlara karşıyım. 6. Mehmet Şevket Eygi'nin yazılarında açıkladığı inanç ekseninden yanayım. "EYGİ de kim ula" diyen var ise benden uzak olsun. İslam dini doğru uygulanmış olsa dünyada fakirlik, açlık, hukuksuzluk, savaşlar, kavgalar, sömürü olmaz. Şu anda bize sunulan inanç penceresi doğru değildir. Devlet kontrolünde olan yapay bir inanç ekseni başarılı olamaz. KİNCİ bir din olamaz. BARIŞ dini canavarlaştırılamaz. Sanırım bunları anlayan çıkar...
  • Arif yilmaz14 Kasım 2023 . 16:44

   Ali hocam sizi ve bilginiz takdir ederim durustluk adina cabanizi biliyorum ancak din kendisi ile dini yasayanlari aynj saf durus olmayabilir din saf durustluk ister emreder ama din adi altinda dolandiricilik yapan var midir vardir ancak yazilarinizdan din tohmet altinda kalabiliyor ki ben oyle anliyorum.din eger durust degilseniz muslumanliginizi da sorgular .diyelim ki polat cifti usulsuzluk yapti dinle alakali gozukmuyor o zaman dinle alakali insanlar durust olmaz diyemeyiz ayni sekilde bu durum icin de gecerli
  • Mehmet Can14 Kasım 2023 . 13:27

   ''UCKAGİT'' ekonomisi.!( Borsa,Döviz,Faiz) bunun adı.Tesekkurler Ali hocam.!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi